Jaką domenę wybrać, jak będzie najlepsza nie tylko do pozycjonowania.

Jaką domenę wybrać na sklep internetowy ?

Wybór domeny jest jedna z najważniejszych rzeczy jakiej musimy dokonać przy startowaniu z nową marką. W tym artykule skupię się jednak na doborze nazwy domeny dla sklepu internetowego.

Dlaczego dobór domeny może zadecydować o sukcesie sklepu internetowego ?

Łatwa do zapamiętanie nazwa sklepu to warunek jego sukcesu, oczywiście można zaistnieć i zbudować sklep na trudnej do zapamiętania nazwie jednak pomyślcie o ile więcej będzie to kosztować. Ile razy więcej będziecie musieli pokazać się klientom pod trudna nazwa marki aby was zapamiętali. W mojej ocenie na promowanie trudnych nazw marek powinni decydować się tylko najwięksi. Reasumując szukamy łatwej do zapamiętania nazwy, ale co to znaczy ?

Rozszerzenie, literówki, długość oraz fraza domeny

Gdy wybieramy łatwą do zapamiętanie nazwę domeny musimy zwrócić uwagę na kilka czynników dotyczących rozszerzenia :

  • czy jesteśmy w stanie zarejestrować te domenę z rozszerzeniem właściwym dla rynku na którym będziemy działać, w przypadku Polski .pl
  • czy możemy zarezerwować sobie inne rozszerzenia globalne .com .eu oraz krajowe z innych rynków np. .de .co.uk .fr itd
  • zdecydowanie odradzam nie posiadanie domeny .pl gdy skupimy się na polskim rynku. Lepiej nie wyobrażać sobie co może się stać gdy zdobędzie ją konkurencja. Oczywiście możemy działać na domenie z rozszerzeniem .eu lub .com ale konieczne jest przekierowanie domeny .pl na ten adres

Kolejnym istotnym aspektem są literówki które potencjalny kupujący może popełnić zapamiętując i wpisując nazwę naszej domeny. Weźmy pod uwagę również to ze kupujący nie musi widzieć nazwy a może ja tylko usłyszeć.

  • zadbajmy o to aby nazwa domeny była na tyle łatwa aby zrobienie literówki było dużo trudniejsze. Unikajmy podwójnych znaków, mało popularnych zapożyczeń z innych języków.
  • Dobrze również unikać znaków takich jak ch, h u, ó, rz, ż
  • Jeśli mamy już domenę w której można popełnić literówkę koniecznie wykupmy dodatkowo domeny z literówkami np allegro.pl i alegro.pl

Jakiej długości domenę wybrać ? Moim zdaniem możliwie najkrótszą chyba że jest to domena słownikowa – taka która zawiera realne słowo., wtedy możemy pokusić się o dłuższą.

Domena może zawierać frazę wokół której skupiony jest nasz biznes np. telefoto.pl Wedle informacji przekazywanych przez Google posiadanie słów kluczowych w nazwie domeny nie jest czynnikiem rankingowym przy ustalaniu pozycji, ale praktyka pokazuje co innego. Łatwe do zapamiętania są również domeny słownikowe kojarzące się z branżą np. dla sklepu zoologicznego czy wędkarskiego dobrym wyborem mogłaby być domena rekinek.pl a jeszcze lepszym wedkarski.pl czy zoologiczny.pl. Takie rozwiązanie ma tez jednak wady o czym napisze poniżej.

Brand czy domena słownikowa, prawa własności nazwy

Gdy decydujemy sie na wybór domeny

Właściwie dobrany adres sklepu można porównać do właściwie wybranej lokalizacji sklepu stacjonarnego – w lokalizacji z dużym potencjałem dużo łatwiej o pozyskanie klientów.

dobór domeny na rynek miedzy nardowy czy inne nazyw na każdym rynku ?

Łatwe zapamiętywanie

Przekonanie

Skojarzenie

literówki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.